(0232) 425 13 90 - 441 55 26

Haberler

7 Eylül

Mobil Uygulamamız Yayında

Web sitemiz yenilenerek yayına girdi ayrıca mobil uygulamamız da yayınlandı. App Store ve Google Play den indirip kullanabilirsiniz.

8 Ağustos

İzmir Kuyumcular Odası 70. yaşını kutladı

600 kişinin katılımıyla gerçekleşen kutlamada sektörün tüm bileşenleri, üretici parakendeci ve toptancı kuyumcu esnafları ile aileleri buluştu. Birlik mesajları verilen gecede Ayta Sözeri sahne aldı. ​ İzmir Kuyumcular Odası, kuruluşunun 70. yıl dönümünü Alsancak Mumlu'da düzenlediği yemekli balo ile kutladı. Eşli olarak gerçekleştirilen geceye, Ticaret İl Müdürü, İzmir Ticaret Odası meclis üyeleri, bir çok oda ve dernek başkanı da dahil olmak üzere 600 kişi katıldı. ONUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ ​ Davetliler arasında yer alan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu da 70. kuruluş yıldönümünde kuyumcu esnafını kutlayarak "Genç ama deneyimli, dinamik bir ekibin göreve geldiği İzmir Kuyumcular Odası'nda çok önemli ve büyük başarılara imza atılacağına inancımız tam. Yolları açık olsun. Bizler de her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz" mesajını verdi. Yaşam Boyu Meslekte Onur Ödülleri kapsamında mesleğe katkıları bulunan esnaflara ve sponsorlara teşekkür plaketleri sunuldu.

25 Temmuz

İzmir Kuyumcular Odası'ndan sahte ve düşük ayarlı altın uyarısı

Atila Sertel'e sektörde yaşadıkları sorunları anlatan İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, "Ata altını Darphane haricinde kaçak yollardan düşük ayarlı basılıyor. Çeyrek altın, gram altın ve bilezikte ayar düşürülüyor. 8 ayarı 14 diye satan var. Pırlanta adı altında sentetik CVD satılıyor. Sentetik pırlantayı kuyumcu dahi anlayamıyor" dedi. "ATA ALTININDA SAHTE BASKI KURNAZLIĞI" Önemli yatırım araçlarından biri olan ve üretimi Darphane’nin tekelinde olan Ata (Cumhuriyet) altınının kaçak yollardan da üretilip, piyasaya sunulmaya başladığını belirten Buyrukçu şunları söyledi: “Ata altını devlet tekelinde olan milli para niteliğinde. Bunun tavsiye edilen bir satış fiyatı var. O fiyatların altında satılıyorsa şüpheye düşmek gerek. Ata altınını darphane bize belli bir para karşılığı veriyor. Toptancı belli bir kar marjı koyuyor. Sonrasında kuyumcular olarak belli bir kar marjı daha koyarak tavsiye edilen fiyatlara satıyoruz. Ama baktığınız zaman tavsiye edilen fiyatın altında Ata altını satan var. Ata altını toptancıda 6 bin lira ancak 5 bin 900 liraya satan oluyor. Hatta 5 bin 850 liradan satan var. Biz bunlara 'Hurdadan bile alsan bu paraya alamazsın. O halde bu fiyatlara nasıl satıyorsun?' diyoruz. Nasıl satıyor biliyor musunuz? İkinci baskı denilen sahte baskı Ata altınları var. Bunları ayarları düşük. Geçen gün Menemen’de yakalandı bir tane. Bunlar düşük ayarda basılıyor. Bir kilo bastığı zaman 83 gram avanta elde ediyor. Ve bu kişiler günde 10 kilo basabiliyorlar. Biz bunları tespit ettiğimiz zaman gereken kanuni yaptırımları uyguluyoruz. Ancak devletin elinin buna dokunması ve dur demesi lazım.”

10 Haziran

Değerli taşlar gemoloji laboratuvarında inceleniyor!

Değerli taşlar gemoloji laboratuvarında inceleniyor! İzmir Kuyumcular Odası tarafından İZKA, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) desteğiyle açılan, İstanbul ve Antalya Kuyumcular Odası laboratuvarlarının ardından üçüncü laboratuvar olma özelliğini taşıyan İzmir Gemoloji Laboratuvarı'nda değerli taşların doğal olup olmadığı araştırılıyor. Altın, pırlanta, elmas, yakut gibi mücevheratın orijinal olup olmadığının saniyeler içinde tespit edildiği merkezde aynı zamanda değerli taşların özellikleri analiz ediliyor. Merkezde uzman gemologlar tarafından yapılan renk, berraklık ve karat sınıflandırmalarının ardından mücevherlere darphane onaylı sertifikalar veriliyor. 'SERTİFİKADA FİRMA İSMİ YER ALMALI' Türkiye'de 3 laboratuvar bulunduğunu anlatan Başkan Buyrukçu, "Biri Antalya diğeri İstanbul Kuyumcular Odası'nda mevcut. Bizim laboratuvarımız darphane onaylı bir laboratuvardır. Görevli gemologlarımızın yanı sıra darphaneden de imza alıyoruz. Onay sürecinin ardından ürünleri esnafımıza geri veriyoruz. Mücevher satın alırken vatandaşlarımız sertifikada mutlak suretle işyerinin isminin olmasına dikkat etsinler. Ürün hangi firmadan alınırsa o firmanın o sertifikada ismi olması gerekiyor. Bu mücevherler satılmak istendiğinde hangi firmanın ürünü olduğunu ayırt etmek oldukça önemli. Eğer üründe bir problem varsa arkasının aranabilmesi ve bizim vatandaşın yanında olabilmemiz için sertifikada firma isminin yer almasını önemsiyoruz. Darphane onaylı orijinal sertifikalara rağbet gösterirlerse tabii ki çok daha iyi olur. Bu sertifikalar 3-4 ayrı gemolog gözetiminden ve darphane onayından geçiyor. Önümüzdeki günlerde bu işi TSE garantini yapmaya başlayacağız" diye konuştu.

30 Mayıs

‘Konak’a Kuyumcu Kent yapacağız’

Konak sınırı içerisinde kuyumcularla ilgili alan yapacaklarından ve projelerinden bahseden Buyrukçu, “Bizim bölgemize yakın bir bölgede Kuyumcu Kent projemiz var. Kuyumculukla ilgili birimleri bir sokağa almayı planlıyoruz” diye konuştu İZ Televizyonu’nda yayınlanan Özgür Coşkun ile Sektör programının konuğu İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu oldu. Kuyumcuların yaşadıkları sorunlara değinen Buyrukçu, çalışmalarından, istifa etme sebeplerinden ve kuyumculuk sektöründen bahsetti. GÜVENE DAYALI SEKTÖR Esnafa her zaman kapısının açık olduğunu vurgulayan Buyrukçu, “Görevleri paylaştık. Ekip olabiliyorsanız başarı gelir. Esnafın bütün sorunlarıyla tek tek ilgilenmeye çalışıyoruz. Telefonum, kapım hepsine açık. Biz güvene dayalı bir sektörüz. Elimden geleni yapmaya hazırım” dedi. Kuyumculuk sektörünün temel sorunlarına dikkat çeken İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, “Birçok sorunumuz var. Bir kere milli altınların fiyatlarının her kuyumcuda farklı olması halkı kuyumcuya karşı güvensizliğe itiyor. Devlet büyüklerimizin konuyu iyi anlaması lazım. Bakanlığa yazı yazdık, Ticaret İl Müdürü ve onun yardımcılarıyla bir görüşmemiz olacak. Bazı kuyumcuların denetlenmesi hakkında çok ciddi bir atılımımız var” ifadelerini kullandı. ​ Önceliklerinin esnafa, kamuya hizmet olduğuna vurgu yapan ve ahlaklı esnafın arkasında olduklarını belirten Buyrukçu, “Bu koltuklar bize dört yıllığına emanet edildi. Bu emaneti iyi taşımak, sahip çıkmak lazım. Kamuya, esnafa faydalı işler yapmak bizim için en önemlisidir. Önceliğimiz daima esnaftır” dedi. Ayrıca kuyumcuların denetlenmesi ve Kuyumcular Odası’nın yetkisinin arttırılması gerektiğini söyleyen Buyrukçu, “Biz kuyumcuları denetledikçe vatandaş da rahatlayacak. Ticaret Bakanlığı yetkililerine ve tüm makamlara sesleniyorum; Kuyumcu Odası’nın yetkisinin arttırılmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.